Zespół jelita drażliwego – przyczyny

Jelito drażliwe objawia się takimi dolegliwościami, jak biegunki, zaparcia, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, ból brzucha i dyskomfort w jamie brzusznej, które trwają przez dłuższy okres czasu. Nietrudno wyobrazić sobie, że zespół drażliwego jelita to wbrew pozorom poważny problem, który negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta. Niestety, diagnoza jest trudna, ponieważ choroba ta nie wiąże się z żadnymi nieprawidłowościami w anatomii, ani też nie powoduje możliwych do zaobserwowania zmian. Konieczne jest też wykluczenie innych schorzeń mogących powodować wymienione wyżej objawy.

Zdarza się, że zespół nadwrażliwego jelita zostaje rozpoznany dopiero po kilku latach. Przyczyny tej choroby nie są znane, jednak badania wykazały, że ma ona związek z nadwrażliwością trzewną, a przykre dolegliwości nasilają się zwykle podczas emocjonujących wydarzeń – zarówno tych przykrych, jak i przyjemnych – a także podczas stosowania niewłaściwej diety. Wiele osób obawia się wizyty u lekarza ze strachu przed wykryciem poważnej choroby śmiertelnej. I chociaż zespół jelita drażliwego nie zagraża naszemu życiu, potrafi mocno wpłynąć na jego jakość. Wizyta u specjalisty to w takiej sytuacji konieczność.

Pomimo, że tej choroby nie można wyleczyć, warto stosować środki łagodzące jej objawy. Pomóc może odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia, a także wizyta u psychologa. Oprócz tego lekarz może zaproponować leki na zespół jelita drażliwego poprawiające samopoczucie pacjenta (http://www.no-spa.pl/08_article_przyczyna_zjn.html).

Comments are closed.

 • Polecany tusz do rzęs

  Polecany tusz do rzęs

  Zrobienie dobrego makijażu jest jednocześnie prostym, jak i trudnym zadaniem. Dzieje się tak dlatego, że podczas robienia makijażu można sięgać po nowoczesne środki, które pozwalają zrobić naprawdę dobry makijaż. Z drugiej strony każdy makijażysta musi brać pod uwagę upodobania każdego ze swoich klientów podczas robienia im makijażu, a poza tym doradzać im, jakiego rodzaju makijaż …Read More »
 • Choroba – najważniejsza wartość człowieka

  Choroba – najważniejsza wartość człowieka

  Choroba jest stanem naszego organizmu, który może dać się we znaki danej osobie. Oczywiście choroby dzielimy pod wieloma względami. Może to być choroba przejściowa, choroba wieku dziecięcego lub choroba nieuleczalna. Wszystko także zależy od tego, jakiej części ciała dotyczy tego typu negatywny stan, którym medycyna musi się niezwłocznie zająć. Choroba pokazuje nam, że nasz organizm …Read More »
 • Magnez b6 w ciąży czy sam magnez

  Magnez b6 w ciąży czy sam magnez

  Ciąża to stan, w którym kobieta musi dbać o siebie w szczególności, bo tym sposobem dba automatycznie o swoje dziecko. Dlatego lekarze każą dostosować się jej do szeregu zaleceń. Jednym z nich jest stosowanie witamin, a także magnezu. Kobiety zaś zastanawiają się, co będzie lepszym wyborem, zwykły magnez, czy może magnez wraz z witaminą b6, …Read More »